Dzięki naszej stronie poznaliście już okazję poznać podstawowe typy wykresów. Warto więc podsumować tę wiedzę w jednym miejscu i ruszyć dalej. Wykresy to punkt wyjścia do analizy technicznej, więc z pewnością zaprzyjaźnią się z nimi wszelkie umysły ścisłe, które handlują, lub zamierzają inwestować w Forex.
Wykresy liniowe
Najprostszy z wszystkich wykresów, przedstawia po prostu połączenia kolejnych punktów odzwierciedlających cenę zamknięcia w kolejnych przedziałach czasowych. Wykres liniowy jest dobry tylko do poglądu długofalowej wartości danej pary walutowej.
Wykresy słupkowe
Wykres słupkowy dostarcza nieco więcej informacji od liniowego. Znajdziemy tutaj cenę otwarcia i zamknięcia, a także najwyższą i najniższą cenę w danym przedziale czasowym. Wszystkie parametry pokazano jeszcze raz na poniższym obrazie.
Wykresy słupkowe nazywane są także wykresami OHLC (Open, High, Low, Close).
Warto dodać w tym miejscu, że na każdym z omawianych typów wykresów słupki, czy kolejne punkty mogą reprezentować różne przedziały czasowe. W platformie, z której korzystamy możemy praktycznie zawsze ustawić to jakie interwały chcemy widzieć na wykresie – może to być zarówno minuta jak i godzina (w zależności od tego słupki mogą się diametralnie różnić).
Wykresy świecowe
Najbardziej złożone i pozwalające na wyciąganie najszerszych wniosków wykresy. Przedstawiają co prawda dokładnie te same informacje co wykresy słupkowe jednak w czytelniejszej formie, która pozwala wyciągnąć więcej wniosków (o czym przekonamy się kiedy przejdziemy do strategii w analizie technicznej).
Poniżej przedstawiono przykład świecy i wykresu świecowego z programu Meta Trader 4.
(świece japońskie)
Jeśli są one dla nas mało czytelne warto pomyśleć nad zmianą kolorów na bardziej kontrastowe, np. zielony i czerwony, które będą oznaczały wzrost, lub spadek wartości jakiejś pary walutowej.
Dlaczego warto używać wykresów świecowych?
Ponieważ dają nam na pierwszy rzut oka wiele podstawowych informacji i stanowią szczególnie dla początkujących atrakcyjne źródło wiedzy. Jak się niebawem okaże można je wykorzystywać do zaawansowanej analizy, określania trendów, formacji, które zwiększają prawdopodobieństwo podjęcia prawidłowych inwestycji.