Home » Analiza techniczna » Typy wykresów – wykres słupkowy

Typy wykresów – wykres słupkowy

Wykresy słupkowe (bar charts) podobne są zarówno z wyglądu jak i pod względem funkcjonalności do wykresów świecowych i można na nich wyróżnić podobne elementy. Są także wykorzystywane w podobny sposób i są jednymi z podstawowych i najczęściej wykorzystywanych typów wykresów.

Na wykresie słupkowym są przedstawione różne informacje takie jak:

  • Cena high (najwyższa cena w danym okresie)
  • Cena low (najniższa cena w danym okresie)
  • Cena open (cena otwarcia)
  • Cena close (cena zamknięcia)

Ponieważ okres czasowy możemy zmieniać i wybrać jego różne zakresy (na przykład 5minut, 10 minut, 1 godziną itd.) to należy sobie uświadomić co oznacza pojedynczy słupek przed rozpoczęciem analizy tego typu wykresu.

Przykładowy słupek wygląda tak jak poniżej:

Widzimy tutaj to co wyżej wspomniano. Na samej górze odczytamy najwyższą cenę waluty, a na dole jej najniższą wartość w danym okresie. Poziome kreski na słupku oznaczają cenę otwarcia i zamknięcia.

Można wyróżnić też różne rodzaje wykresów słupkowych, na których niekoniecznie są przedstawiane wszystkie z powyższych informacji:

  • HLC – High, Low, Close
  • OHLC – Open, High, Low, Close

Słupek może oczywiście wyglądać „odwrotnie” w przypadku, gdy cena otwarcia jest niższa niż zamknięcia. Ceny te mogą być również sobie równe.

Poniżej przedstawiono wykresy słupkowe dla różnych platform.

a) TMS Direct

wykres słupkowy na platformie tms direct

b) Meta Trader 4

wykres słupkowy w platformie meta trader 4

Wykresy te oczywiście można odpowiednio customizować, na przykład w taki sposób, aby odróżnić kolorem słupki spadkowe, od zyskowych.

Powiązane tagi: , ,