Home » Platformy Forex » xStation – platforma online XTB cz1

xStation – platforma online XTB cz1

W tym artykule dowiesz się przede wszystkim, czym jest platform transakcyjna X-Trade Brokers o nazwie xStation 2.0, a także jakie są jej funkcje, zalety i wady. Jest to w odróżnieniu od Meta Tradera 4 platforma autorska stworzona przez XTB, do której dostajemy dostęp po stworzeniu rachunku demo, lub otwarciu konta rzeczywistego.

Do najważniejszych funkcji xStation 2.0 można zaliczyć:

 • Dostęp do swojego rachunku z dowolnego miejsca z dostępem do internet
 • Wykonywanie zleceń kupna, lub sprzedaży za pomocą jednego kliknięcia
 • Możliwość handle bezpośrednio z wybranych wykresów
 • Podręczny, wbudowany w platformę kalendarz najważniejszych wydarzeń ekonomicznych

xStation jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i ludzi, którzy nie zawsze mają dostęp do swojego komputera z zainstalowanym i skonfigurowanym programem Meta Trader. Tutaj jedyną rzeczą, której potrzebujemy jest dostęp do internetu i przeglądarka internetowa.

Do systemu możemy się zalogować wybierając górnej części strony xtb.pl opcję xStation Logowanie – a tam wybrać wersję rachunku – demo, lub rzeczywisty. Po weryfikacji zostaniemy przeniesieni do głównego widoku przedstawionego poniżej.

platforma xstation - widok domyślny

Pierwsze wrażenia mogą być mieszane, ponieważ osoby korzystające głównie z Meta Tradera 4 mogą mieć wrażenie nieco chaotycznego ułożenia elementów. Z drugiej zaś strony wszystkie wykresy i wskaźniki są bardzo czytelne i wyglądają bardzo nowocześnie, co w dłuższej perspektywie jest sporym atutem.

Duża ilość jednocześnie otwartych okienek może sprawiać wrażenie, że informacji dostajemy na raz zbyt dużo. Platforma xStation daje jednak bardzo duże możliwości customizacji pod własne preferencje. Można je później zapisywać i wczytywać, więc układ zostanie zachowany niezależnie od tego skąd będziemy się logowali. Okna, którymi można wyróżnić w systemie to:

 • Market Watch – z notowaniami danych instrumentów (walut, złota itp.)
 • Click&Trade – pozwala w prosty i szybki sposób otwierać pozycje na danych instrumentach
 • Wykresy – pozwalają śledzić zmiany instrumentów w czasie rzeczywistym
 • Rynek – najważniejsze informacje makroekonomiczne na żywo
 • Portfel – lista otwartych pozycji i statystyki dotyczące każdej z nich

Każde z okienek możemy maksymalizować, minimalizować, czy zamykać, co więcej niektóre z nich możemy grupować w zakładkach. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na dane okno można wybrać dodatkowe opcje, które pozwolą spersonalizować je do własnych preferencji.

W górnej części platformy xStation do wyboru mamy odpowiednio:

 • Ustawienia – wybór domyślnego języka, rozmiar czcionki, ustawienia naszego konta
 • Opcja zablokuj – wylogowuje nas czasowo, ale nie wyłącza platformy
 • Chart Station – platforma xStation daje przede wszystkim podstawowe możliwości podglądu sytuacji naszego konta. Nie ma tam zaawansowanych możliwości analizy technicznej, jednak w Chart Station zostają one dodane
 • Default – przywraca domyślny układ systemu

Platforma nie odtwarza naszego ostatniego układu domyślnie, ale możemy go zapisać, a później wczytać na dowolnym komputerze. W tym celu wybieramy z menu Ustawienia opcję Układ, a tam Zapisz, lub Wczytaj układ. Oczywiście możemy zapisać kilka wariantów, które być może przydadzą nam się do analizy różnych czynników. Odświeżenie widoku może trwać dłuższą chwilę – nie należy więc panikować, jeśli platforma na chwilę „zamarznie”.

W dalszych częściach poświęconych platformie xStation od XTB dowiemy się więcej na temat tego jak wykorzystywać jej poszczególne elementy.

Powiązane tagi: , , ,

3 Comments

 1. Piotr Korzewski pisze:

  Ciekawa platforma, chociaż mimo ładnego wyglądu brakuje jej czasami sporo funkcjonalności, szczególnie jeśli ktoś przyzwyczajony jest do Meta Tradera, czy innych platform instalacyjnych

 2. wojber pisze:

  poproszę o linka do dalszych części