Początek tygodnia przyniósł pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych. Dominującym tematem jest niepewność związana z sytuacją w strefie euro. Na wzrost awersji do ryzyka miała wpływ wypowiedź premiera Hiszpanii, Mariano Rajoy, który powiedział, że nie będzie śpieszył się ze zwróceniem się o pomoc do Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Rynkowego sentymentu nie poprawiły doniesienia Der Spiegel dotyczące powiększenia EMS z obecnych 500 mld EUR do 2 bln EUR. Plotki o zwiększeniu sumy funduszu spotkały się z dementi ze strony niemieckiego resortu finansów. Jednakże ministerstwo potwierdziło, że trwa dyskusja na temat zwiększenia sumy pomocowej z udziałem sektora prywatnego, co nie doprowadzi do wzrostu zaangażowania Niemiec powyżej 190 mld EUR.
Wczoraj poznaliśmy kolejne dane na temat koniunktury gospodarczej w Niemczech. Indeks IFO obniżył się we wrześniu do poziomu 101,4 pkt i jest to najniższy odczyt od pięciu miesięcy. Zeszłotygodniowe dane PMI z Niemiec rozbudziły nastroje inwestorów, którzy liczyli na odczyt na poziomie 102,6 pkt. W następstwie słabszych danych kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,29 i przez dalszą część sesji oscylował na tym poziomie. W godzinach nocnych EUR/USD wzrósł do poziomu 1,2950. Dziś rano jest na poziomie wsparcia 1,29. Na niekorzyść wspólnej waluty oddziałuje niepewność dotycząca dalszych losów Hiszpanii oraz plotki na temat konsultacji prawnych Bundesbanku w sprawie zgodności z prawem skupu obligacji w ramach nowego programu ECB. Ryzyka te utrzymają się co najmniej do końca tygodnia, kiedy to rząd Hiszpanii zaprezentuje rynkom nowy program reform (prawdopodobnie 28 września) oraz opublikowany zostanie raport dotyczący kondycji finansowej hiszpańskich banków. Wraz z końcem tygodnia agencja Moody’s kończy przegląd ratingu Hiszpanii. Obecna rewizja jest poważnym zagrożeniem dla obecnego ratingu na poziomie Baa3. Z drugiej strony, wsparciem dla wspólnej waluty są wypowiedzi szefa FED z San Francisco. John Williams powiedział, że FED może powiększyć QE3 i wydłużyć operację Twist. Potencjalne rozszerzenie QE3 polegałoby na powiększeniu katalogu skupowanych aktywów oraz zwiększeniu kwot. Należy jednak podkreślić, że zapowiedzi te obecnie mają drugorzędne znaczenie w stosunku do problemów Hiszpanii.
Na krajowym rynku, odczyt sprzedaży detalicznej w sierpniu okazał się słabszy od oczekiwań. Sprzedaż wzrosła 5,8% r/r wobec oczekiwań rynku na poziomie 5,9% r/r i odczytu wzrostu w lipcu na poziomie 6,9% r/r. Stopa bezrobocia wzrosła do 12,4% w sierpniu. Oba odczyty ukształtowały się poniżej oczekiwań rynkowych i obrazują spowolnienie konsumpcji w wyniku pogorszenia się sytuacji na rynku pracy. Są to kolejne słabsze dane z polskiej gospodarki mogące skłonić członków RPP do zastosowania quantitative easing na najbliższym posiedzeniu. W godzinach południowych złoty kwotowany jest w okolicach 4,1500 za euro, 3,2150 za dolara i 3,4300 za franka szwajcarskiego.
Autor komentarza:
Tomasz Brach
Easy Forex Trading Ltd.