Wiele transakcji odbywa się dziś w przestrzeni internetowej, a to oznacza, że coraz częściej świat staje się mniejszy. Dotyczy to na przykład zakupów w sieci, które wykonywane są już nie tylko w naszej walucie, ale także w wielu innych na podstawie kursu wymiany walut. Jak to działa i dlaczego ma takie znaczenie dla zakupów w sieci i nie tylko?
Czym jest kurs wymiany walut?
Kurs wymiany walut wyraża cenę waluty obcej w pieniądzu krajowym i pokazuje, ile pieniędzy krajowych, własnych, należy zapłacić za jedną lub 100 jednostek waluty obcej. Kurs walutowy kształtuje się pod wpływem podaży i popytu na rynku walutowym, a jego wartość jest wskazywana w punkcie, w którym podaż i popyt w obcej walucie są w równowadze.
Zmiany kursów walut
Kurs walutowy rośnie wraz ze wzrostem popytu lub podaży walut obcych, a spada wraz ze spadkiem popytu lub podaży walut obcych. Są różne systemy kursów walut, które mają wpływ na jednostki monetarne państwo oraz na przeliczniki względem tychże walut. Jednym z nich jest system czysto płynnych kursów walutowych, gdzie kursy walut ustalane są na podstawie podaży i popytu na rynku walutowym. Jest także system stałych kursów walut, w którym państwo określa relację, w której waluty będą się zmieniać. To standardowa wartość pieniądza, która jest niezależna, przynajmniej w części, na wahania rynku.
Rodzaje kursów walut
Co ciekawe, same kursy ustalane przez przelicznik walut, np. na odpowiednich do tego stronach internetowych, można podzielić na cztery podstawowe grupy. Są to kursy dowolnie fluktuujące, czyli zmienne, kursy ustalone z góry, zwykle w oparciu o tzw. tablicę walutową. Są także kursy częściowo zmienne, które oparte są na tzw. fałszywej fluktuacji oraz kursy kontrolowane, częściowo zależne od zmian rynkowych i działań banku centralnego danego kraju. Te wszystkie rodzaje mogą występować w różnych systemach monetarnych państw i są zarządzane przez organy państwowe.