Poznaliśmy już podstawowy wykres liniowy, na który z pewnością będziesz spoglądać najczęściej. Drugim pod względem popularności jest wykres świecowy, który daje dużo większe możliwości analizy i predykcji zachowania rynku. Można dzięki niemu wykreślić dużo bardziej złożone linie.
Co to jest wykres świecowy?
Jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych w analizie technicznej rodzaj wykresu, który w prosty sposób pokazuje wiele zależności pomiędzy konkretnymi aktywami (walutami). Zależności są tutaj pokazane za pomocą świec japońskich (jako ciekawostka warto dodać, że początkowo ten rodzaj wykresów był wykorzystywany przez handlarzy ryżu). Ponieważ analizy dokonywane za pomocą tego typu wykresów odnosiły wielki sukces to szybko zostały być wykorzystywane na całym świecie.
Do czego wykorzystywać wykresy świecowe?
W największym skrócie pokazują one podobne do tradycyjnych wykresów słupkowych, jednak w takiej formie, która niesie dużo więcej użytecznych informacji. Przede wszystkim pokazuje podaż i popyt na dane aktywa w danym momencie. W dalszych lekcjach dowiesz się także, czym są formacje świecowe – a to właśnie one są esencją całej analizy technicznej i często pozwalają zwiększyć nasze szanse na odpowiednią inwestycję.
Jak czytać wykres świecowy?
Interpretacja tego typu wykresu może być na początku nieco trudna, jednak poniżej zostaną wyjaśnione poszczególne elementy, które można tam wyróżnić.
Przede wszystkim możemy wyróżnić dwa główne rodzaje świec:
- wznoszące (wzrostowe) – kolor biały
- opadające (spadkowe) – kolor czarny
Każda z nich posiada korpus, a także cienie (nazywane także knotami).
Ceny otwarcia i zamknięcia aktywów, które analizujemy widoczne są tutaj jako górna i dolna krawędź korpusu świecy. Jeśli cena zamknięcia okazała się większa niż cena otwarcia zobaczymy białą świecę (coś zyskało na wartości), jeśli natomiast cena zamknięcie jest niższa niż otwarcia to analogicznie zobaczymy świecę z czarnym korpusem sygnalizującą spadek wartości.
Istnieje trzeci rodzaj świecy, w której nie widać korpusu – jest to sytuacja, gdy kurs pozostał na tym samym poziomie na badanym odcinku czasowym.
Wartości Min i Max przedstawiają natomiast najniższą i najwyższą wartość jakie osiągnięto w danym odcinku czasowym. Dla przykładu jeśli świeca przedstawia 1 godzinę to w tym czasie kurs mógł się zmienić o kilkanaście pips, ale cena otwarcie i zamknięcia mogą się różnić tylko kilkoma pipsami.
Na koniec przykładowy wygląd wykresów świecowych z różnych platform.
a) TMS Direct
c) Alior Trader
Jak widać nieco się między sobą różnią, choć jest to częściowo związane z tym, że na wykresach zastosowano różne interwały czasowe.