Home » Komentarze » Perspektywa DE30 i ważna decyzja RPP

Perspektywa DE30 i ważna decyzja RPP

Sytuacja na kontrakcie CFD na główny indeks giełdy niemieckiej jest obecnie bardzo interesująca. Szczególnie w kontekście coraz większej ilości danych dochodzących z europejskiej gospodarki. Wczoraj poznaliśmy stopę bezrobocia, która choć był zgodna z oczekiwaniami i nie przyniosła większych ruchów na niemieckim parkiecie, jest największa od momentu rozpoczęcia kryzysu.

Nienapawające optymizmem były również dane z niemieckiej gospodarki, bilans handlu zagranicznego wyniósł 14.6 mld EUR wobec oczekiwań na poziomie 15.4 mld EUR, spadki o 3.4 %  zanotował również kluczowy dla gospodarki naszego sąsiada eksport, co przełożyło się na spadek zamówień w przemyśleń o 1.8%. Wszystkie te dane miały stosunkowo niewielki wpływ na spadek indeksu, który broni poziomu 7700-7690 pkt.. Ewentualny spadek poniżej okrągłego poziomu 7700 i 7679, czyli minimów z dnia wczorajszego, otworzy drogę do głębszej korekty w okolicę szczytów z 2011 roku na poziomie 7600 pkt., które zbiegają się z  23.6 Fibo ostatniej fali wzrostowej co dodatkowo wzmacnia ten poziom, lub niżej nawet do 7445 w średnim terminie. Przy czym temu scenariuszowi musiałoby towarzyszyć dalsze pogarszanie się danych makroekonomicznych ze strefy Euro lub ewentualne zawirowania wokół wyborów we Włoszech. Pesymistycznie co do dalszych wzrostów nastraja również wykres RSI, gdzie mogliśmy w ostatnich tygodniach zaobserwować pewne dywergencje, a obecnie dodatkowo spadł on poniżej 70 pkt. co można odczytywać jako sygnał sprzedaży. W przeciwnym wypadku jeżeli udałoby się utrzymać kontrakt DE30 powyżej 7700 pkt. pozwoliłoby to w najbliższym czasie na ponowne podejście w stronę 7790, jednak nie możemy zapominać o tym, że również w tym scenariuszu możemy spodziewać się korekt, gdyż obecna fala wzrostowa trwa już od czerwca 2012.

Warto również wspomnieć o dzisiejszej decyzji RPP w sprawie stóp procentowych. Ich obniżenie o 0,25 pkt. bazowych powinno zostać odebrane przez rynek neutralnie i nie wpłynąć, w krótkim terminie na notowania EURPLN, ważniejsze w tym wypadku będzie uzasadnienie wskazujące kierunek przyszłych kroków rady polityki pieniężnej. Z kolei w przypadku zaskoczenia rynku większą skalą obniżek lub pozostawieniem stóp na obecnym poziomie możemy spodziewać się negatywnej reakcji odpowiednio na EURPLN lub POL20, choć z dużym prawdopodobieństwem można spodziewać się korelacji pomiędzy rynkiem walutowymi akcyjnym ze względu na duże zaangażowanie kapitału zagranicznego.

Autor komentarza:
Kamil Maliszewski

Bre forex ECN broker

Powiązane tagi: ,